Haber

Türk boylarının 111 yıllık fotoğrafları Devlet Arşivlerinde

Sibirya’dan Kırım’a kadar geniş bir coğrafyada yaşayan Türk halkının 1912-1913 yıllarında çekilmiş fotoğraflarından oluşan albüm, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri’nde özenle korunuyor.

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Liderleri Konseyi 10. Zirvesi 3 Kasım’da Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilecek. Organizasyona Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan üye olurken, Türkmenistan, Macaristan ve KKTC de üye oluyor. gözlemci üyelerdir.

Üye ülkelerin devlet ve hükümet liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek zirvede ekonomiden siyasete, kültürden turizme, eğitimden spora çeşitli alanlarda iş birliğini artıracak adımlar tartışılacak.

Zirvede Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek.

Türk entegrasyonunun çatı örgütü Türk Devletleri Teşkilatı’nın liderler zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri’nden Türk dünyasındaki yaşamı anlatan bir albüm yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından özenle korunan albüm, Sibirya’dan Kırım’a kadar geniş bir coğrafyada yaşayan farklı Türk halklarının günlük yaşamlarını gözler önüne seriyor.

1912-1913 yıllarında çekilmiş fotoğraflardan oluşan albümün eski SSCB döneminde Türkiye Cumhuriyeti’ne hediye edildiği öğrenildi.

Albümde geniş bir coğrafyada yaşayan Sayan-Altaylılar, Karakaslar, Tuvanlar, Altaylar, Yakutlar, Kazaklar, Karakirler, Özbekler, Türkmenler, Azerbaycan Tatarları, Karaçaylar, Kumuklar, Kırım Tatarları, Başkurtlar, Çuvaşlar ve Kazan Tatarları gibi Türkler yer alıyor. Sibirya’dan Kırım’a kadar olanlar dahildir. Sürelerine bağlı olarak dönemin sosyo-kültürel yapısına, inanışlarına, ekonomik faaliyetlerine ve günlük yaşamına ilişkin çerçeveler bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu