Ekonomi

Türkiye ve İngiltere Serbest Ticaret Anlaşmasını Güncellemek İçin Ortak Bildiri Yayımlıyor

Türkiye ve İngiltere, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasını (STA) güncellemek amacıyla ortak bildiri yayınladı.

Ticaret Bakanlığı, iki ülke arasındaki “Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması’na ilişkin ortak bildiriyi” internet sitesinde yayınladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ortak açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşarak, Türkiye ve İngiltere’nin bugün bu ortak açıklamayla güncel ve kapsamlı bir STA müzakerelerine başlama niyetlerini teyit ettiğini belirtti.

Bolat, “STA’mızı güncelleyerek mal ve hizmet ihracatçılarımıza ek pazar fırsatları sağlamayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

21. yüzyıla uygun güncel bir anlaşma için çalışacağız.

Ortak açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ve İngiltere’nin önemli ve iki yakın ticaret ortağı olduğuna dikkat çekilerek, “Her iki ülke de bağlantılarını bu başarı üzerine inşa etmeye kararlı ve bir anlaşma için müzakerelere başlama niyetlerini teyit ediyor. bugün gözden geçirilmiş ve kapsamlı FTA.” ifadesi yer aldı.

Mevcut ticaret anlaşmasının Aralık 2020’de imzalandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Anlaşma ağırlıklı olarak endüstriyel işleri kapsıyor ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından ticaret akışının ve tedarik zincirlerinin korunmasını sağladı. Mevcut anlaşmadaki inceleme unsuru, İngiltere ve Türkiye’yi ticari çıkarlarını yeniden değerlendirmeye sevk etti. Sonuç olarak Geçen yıl başlayan bu çalışmanın sonucunda her iki ülke de ticari bağlarını genişletmenin ve derinleştirmenin değerli olacağı sonucuna vardılar: “Her iki ülke de küresel ticaret kurallarına dayalı bir serbest ticaret ortamını desteklemenin her zamankinden daha değerli olduğunun farkındadır. karşılıklı büyüme ve refah artırıcı etkiye sahiptir. Bu prestijle, 21. yüzyıla uygun ve hem Türkiye’nin hem de İngiltere’nin çağdaş ekonomilerine tam olarak uyan mevcut bir antlaşma için çalışma fırsatı var.”

silehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu