Haber

Sedat Peker’in gündeme getirdiği kokain davasında herkese tahliye

Sedat Peker YouTube’da yayınladığı videolarda yılında Kolombiya’nın Buenaventura Limanı’nda ele geçirilen 4,9 tonluk kokainin alıcısı olarak eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı suçlaması üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan 16 sanıklı davanın dün görülen ikinci celsesinde 6 sanık tahliye edildi. Davanın birinci duruşmasında da 10 sanık, yurt dışı yasağı konularak tahliye edilmişti. Böylelikle davada tutuklu sanık kalmamış oldu.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre Peker’in iddialarına ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 16 ay sonra operasyon yapıldığını duyurmuştu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, 9 Haziran 2020’de Kolombiya yetkililerinin Twitter hesabından yapılan “Buenaventure Limanı’nda gerçekleştirilen operasyonda, 4,9 ton kokain unsurunun ele geçirildiği ve uyuşturucu hususun Türkiye’ye gideceği” biçiminde argümanların bulunduğu paylaşım üzerine Narkotik Cürümlerle Uğraş Daire Başkanlığı ve İstanbul Narkotik Kabahatlerle Uğraş Şube Müdürlüğünce çalışma başlatıldığı hatırlatılmıştı.

Açıklamada, kelam konusu operasyonda ele geçirilen uyuşturucu unsurun iki farklı konteynerde toplam 51,9 ton tartısındaki granül kauçuk unsuruna emdirilmiş formda olduğu belirtilerek, Ambarlı Limanı’na gelecek konteynerlerin İstanbul’da faaliyet gösteren şirket sahibi M.K. tarafından alınacağının tespit edildiği aktarılmıştı. Teknik ve fiziki takibin yapıldığının belirtildiği açıklamada 14 şüphelenin gözaltına alındığı duyurulmuştu.

‘DOSYADA ESAS SUÇLULAR YOK’

İsmini vermek istemeyen bir sanık avukatı yaptığı açıklamada, “Sırf biz bu operasyonu yaptık, iddiaları araştırdık demek için göstermelik olarak bu dosyayı açıp, bu insanları gözaltına aldılar. Sanıklar arasında bakkaldan domates alamayacak insanlar var. Şimdi ise tahliye ettiler. Biz bu dosyayı açarız. Sonra tahliye ederiz ve kapatırız diye düşünüyorlar. Dosyada esas suçlular yok ki” dedi.

KAYNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu