Haber

prof. Çelik Yazdı: 7 Yazıda Mehmet Şimşek

prof. Aziz Çelik, yeni Kabinede ekonomi yönetiminin başına geçmesi beklenen Mehmet Şimşek ile ilgili hatırlatmalarda bulundu. Kemer sıkma politikalarının baş savunucusunun Şimşek olduğunu belirten Çelik, ‘Olası bir Şimşek döneminde işçi, memur ve emekliler için yeterli gün beklenmiyor’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı yeni kabinede ekonomi yönetiminin başına AK Parti eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in atanması bekleniyor.

Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Aziz Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı bir dizi paylaşımla Şimşek’in ekonomi politikalarını hatırlattı.

Çelik dedi ki:

bir – Ekonominin başına geçeceği düşünülen eski Maliye Bakanı Şimşek, kemer sıkma politikalarının baş savunucusu. Olası bir Yıldırım döneminde işçiler, memurlar ve emekliler çok rahat günler beklemiyor.

2. Mehmet Şimşek bir keresinde ‘asgari ücret artışı zulümdür’ demişti! Temmuz 2023’te 22 bin lira olan asgari ücret artışı ve en düşük memur maaşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

3. Mehmet Şimşek de grev sevmez. Hatta THY grevi sırasında grevi erteleme ve yasaklama tehditleri de vardı.

4. Mehmet Şimşek, işgücü piyasasının maksimum esnekliğini savunmaktadır. Esneklik, patron için bir nimet, işçi için ise bir felakettir.

“Emekliler için pek iyi fikirleri yok”

5. Mehmet Şimşek’in de emekliler için iyi fikirleri yok. Emekli maaşlarında artış ve kademeli emekliliğe sıcak bakmayacağı kesin.

6. Mehmet Şimşek, kıdem tazminatı ve kaynak bulma süresinin savunucusudur. İşsizliğin nedeni olarak kıdem tazminatını görüyor.

7.Bakan Şimşek’e göre istihdam artışının önündeki en büyük engellerden biri de kıdem tazminatı yükü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu