Ekonomi

Koşullar uygun olduğunda karadan operasyon başlayacak.

İsrail Ordu Radyosu’na göre basın açıklamasında konuşan Galllant, İsrail güçlerinin Hamas’a karşı savaşta sonraki adımlara hazırlandığını belirterek, “Şartlar hazır olduğunda Gazze’ye kara operasyonu başlayacak.” söz konusu.

Savaşın başlamasından 24 saat sonra “olağanüstü yoğunlukta bir bombalı saldırı başlattıklarını” belirten İsrailli Bakan, “Kaçırılanların (Hamas’ın elinde bulunan esirler) ailelerine geri getirilmesi için her türlü çabayı göstermeye kararlıyım. ” dedi.

Gallant, Gazze’ye yönelik kara operasyonunun Hamas’ın elinde bulunan İsrailli mahkumları serbest bırakma çabalarını nasıl etkileyeceğine ilişkin soruyu yanıtlamayı reddetti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik yoğun hava bombardımanı 20. gününde devam ederken, İsrailli yetkililer günlerdir bir sonraki aşamanın kara operasyonu olacağını söylüyordu.

İsrail ordu kaynakları ve İsrail basını, kesin kabul edilen operasyonun resmi olarak açıklanmayan bazı nedenlerden dolayı ertelendiğini belirtiyor.

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda 2 bin 913’ü çocuk, bin 709’u kadın ve 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 105 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde ve çok sayıda İsrail bombardımanında 25 gazeteci hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu