Haber

İran’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 74. yıl dönümü kutlandı

TAHRAN, 14 Eylül (Xinhua) — Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 74. yıldönümünü kutlamak amacıyla İran’ın başkenti Tahran’daki Çin Büyükelçiliği’nde tören düzenlendi.

Salı günü düzenlenen törene Çin’in İran Büyükelçisi Chang Hua ve İran’ın Parlamento İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Muhammed Hosseini de katıldı.

Törende konuşan Çin Büyükelçisi, Çin’in son 74 yıldaki parlak kalkınma başarılarını övdü ve Çin’in kazan-kazan anlayışına dayalı iş birliğini teşvik eden kalkınma yaklaşımı sayesinde gelecekteki kalkınmanın daha parlak olacağını öngördü.

İran’la ikili ilişkiler konusuna da değinen büyükelçi, uluslararası durum ne kadar değişirse değişsin Çin ve İran’ın her zaman birbirlerine destek verdiğini, dayanışma ve iş birliğini sürdürdüğünü söyledi.

Yakın zamanda Şangay İşbirliği Örgütü ve BRICS üyesi olarak kabul edilen İran’ı tebrik eden büyükelçi, iki ülke arasındaki iş birliğinin ikili çerçevelerin ötesine geçtiğini kaydetti.

Başkan Yardımcısı Hosseini, Çin hükümetini ve halkını yıldönümü dolayısıyla tebrik ederek, İran’ın Çin Halk Cumhuriyeti’ne ve onun başarılarına saygı duyduğunu belirtti.

Tören sırasında Xinhua’ya konuşan Hosseini, Çin hükümetine İran’ın ŞİÖ ve BRICS üyeliğine verdiği desteğin yanı sıra Tahran ile Riyad arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasına yardımından dolayı teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu