Haber

Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu Genel Merkezi İnşaatına Çin’in Desteğiyle Başlandı

ABUJA, 5 Aralık (Xinhua) — Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) daimi genel merkezinin inşasına Çin’in yardımıyla Pazar günü Nijerya’nın başkenti Abuja’da başlandı. Genel merkez binası, şu anda Abuja’da üç farklı lokasyonda faaliyet gösteren ECOWAS bölgesel bloğunun faaliyetlerini tek çatı altında toplayacak.

Yeni genel müdürlük binasının inşaatına resmi olarak başlanacak olan temel atma törenine en az üç Batı Afrika devlet başkanı, Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari ve Gine-Bissau ve Sierra Leone’den mevkidaşlarının yanı sıra ECOWAS Yönetim Kurulu Başkanı Omar Alieu Touray ve Çin’in Nijerya Büyükelçisi Cui Jianchun. katıldı.

Büyükelçi Cui, “Yeni ECOWAS genel merkezinin sponsorluğu ve inşası, Çin’in ECOWAS’ın çalışmalarına verdiği desteğin ve Çin ile Batı Afrika ülkeleri arasındaki klasik dostluğun canlı bir yansımasıdır.” dedi.

Nijerya Devlet Başkanı Buhari, projeyi “Çin’in ECOWAS’a bağlılığının bir simgesi” olarak nitelendirerek, genel merkez binası tamamlandığında bloğun üç ana kurumuna ev sahipliği yapacağını söyledi: ECOWAS Sekreterliği, Topluluk Adalet Divanı ve ECOWAS Parlamentosu .

Çinli firma tarafından yönetilen proje için “Burası bizim evimiz ve bölgesel bir buluşma noktası olacak” diyen Buhari, projenin aynı zamanda üye devletlerin birliğini ve kardeşliğini temsil edeceğini ve ilerleme ve yenilenme taahhüdünü simgeleyeceğini sözlerine ekledi. Bölgesel entegrasyon.

Çin hükümetine şükranlarını ifade eden ECOWAS Komisyon Başkanı Touray, temel atma töreninin “ECOWAS tarihinde çok anlamlı bir gün” olduğunu belirtti.

Touray, yeni genel merkezin ECOWAS Komisyonu’nun tüm işçileri tek bir çatı altında toplamasına izin vereceğini ve bunun “operasyonel verimlilik, maliyet düşüşü ve artan üretkenlik” ile sonuçlanacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu