Teknoloji

Apple, Macbook’lar İçin “Tuşsuz Klavye” Patenti Aldı

Bugün iPhone 14 ailesinin uydu kontağı özelliğini kullanıma sunan Apple, geçtiğimiz günlerde App Store ve öteki birtakım Apple uygulamalarının siz müsaade vermeseniz bile sizi takip ettiği gerekçesiyle ciddi bir davayla karşı karşıya kalmıştı.

Bugün ise ortaya çıkan evraklara nazaran Apple, Macbook’lardaki fizikî klavyeyi tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Çok yakında büsbütün klavyesiz bilgisayarlarla tanışabiliriz.

İki yüzü de büsbütün ekran olabilir

Ortaya çıkan patent görsellerine ve bilgilere nazaran Apple, Tıpkı Dell’in çift ekranlı dizüstü bilgisayarı Duet üzere görünebilir. Fakat ortaya çıkan patent bilgilerine nazaran bu ikinci ekranın tek fonksiyonu klavye ve dokunmatik yüzeyin gösterilmesi olacak. Patentte yer alan bilgilere nazaran bu ekran sayesinde kullanıcılar tercih ettikleri klavye halini kendileri seçebilecek. Ayrıyeten ekrandaki tuşlara “dokunulduğunda” kullanıcılara titreşim ile geri bildirim gönderilmeyeceği de patentte belirtiliyor.

Apple patent müracaatında fizikî klavyenin “kullanışsız” olduğunu ve bu yeni dijital klavyenin kullanıcılar tarafından özelleştirilebilir olduğu için “herkese hitap edeceğini” belirtiyor. 2018 yılından beri fizikî klavyeyi kaldırmak için çeşitli yollar arayan ve daima olarak “çift ekranlı Macbook’lar” için farklı patent müracaatlarında bulunan şirket, bu müracaat ile nihayet aradığı usulü bulmuş olabilir.

Bu müracaatta “çift ekran” ibaresi yerine “dokunmatik ekranda bulunan yazılımsal klavye” ibaresinin kullanılması ise Apple’ın daha kompleks bir dizayndan daha kolay ve tesirli bir metoda geçtiğini gösteriyor. Birtakım Apple analistlerine göreyse bu yeni “fiziksel klavyesiz” Macbook’ları 2024 yılında tanıtılması beklenen yeni Macbook Pro’larda görebiliriz. Ayrıyeten kimi analistler ise Apple’ın bu özelliği Macbook ailesine yakında eklenebilecek “Ultra” modellerinde görebileceğimizi de sav ediyor. Sonucu ise daima birlikte bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu